Jakie znaczenie dla strony ma zoptymalizowany content? [SZYBKI CASE]

znaczenie optymalizacji

Content jest obecnie jednym z najważniejszych elementów optymalizacji stron i sklepów internetowych. Dzięki dobrze ułożonej treści widoczność strony może dynamicznie poszybować w górę, co przedstawimy na dzisiejszym przykładzie. Do optymalizacji treści wykorzystaliśmy narzędzie SurferSEO.

Wcześniej wyjaśnijmy jednak, co oznacza “dobrze ułożona treść”. W procesie optymalizacji strony zadbaliśmy między innymi o odpowiednią długość contentu, właściwe nasycenie wcześniej wybranych słów kluczowych, dopasowanie kontekstowe oraz formatowanie, wliczając w to hierarchizację nagłówków.

Wstęp

Treść zoptymalizowaliśmy pod słowa kluczowe średniej trudności, z których główna fraza ma średnio 3600 wyszukiwań miesięcznie. Warto dodać, że NIE były to frazy z długiego ogona, które często można osiągnąć w łatwy sposób. Zdecydowaliśmy się na optymalizację contentu pod krótki ogon – główne frazy, na które strona była widoczna na pozycji powyżej TOP 50 lub nie była widoczna w ogóle.

Po porównaniu stanu treści optymalizowanej przez nas strony do stron konkurencji zajmujących pozycje TOP 10 przygotowaliśmy content według wymagań. Okazało się, że dodanie paru akapitów oraz niewielkie zmiany w opublikowanej już treści będzie wystarczające.

Efekty

Kilka dni po opublikowaniu zmian w treści oraz dodaniu zupełnie nowej zobaczyliśmy efekty optymalizacji, które znacznie wykroczyły poza nasze oczekiwania. Na wykresie prezentuje się to następująco:

wykres dodania treści
Wykres po dodaniu treści. (Kliknij, by powiększyć)

Największy skok widać dla wykresu fraz TOP 50. Przed dodaniem treści liczba fraz TOP 50 wahała się w przedziale 80-75. Po dodaniu treści jest to już 187 słów kluczowych. Podkreślmy, że uzyskanie szerszego horyzontu słów kluczowych jest tak naprawdę pozytywnym skutkiem ubocznym. Głównym celem optymalizacji contentu była poprawa widoczności na wybrane frazy. Efekt przedstawia się następująco.

  • Fraza A, 3600 wyszukiwań miesięcznie, trudność średnia – wzrost z pozycji powyżej 50 na 18 (z delikatnym podlinkowaniem);
  • Fraza B, 2400 wyszukiwań miesięcznie, trudność średnia – wzrost z pozycji powyżej 50 na 18 (bez podlinkowania) – powrót z maja 2019 roku;
  • Fraza C, 1300 wyszukiwań miesięcznie, trudność średnia – wzrost z pozycji powyżej 50 na 18; (bez podlinkowania).
frazy

Znaczenie optymalizacji contentu

W dzisiejszym SEO odpowiednio zoptymalizowany content ma bardzo duże znaczenie – chciałoby się rzec – kluczowe. Każdy, kto prowadzi własną stronę internetową powinien przede wszystkim poświęcić więcej uwagi tworzeniu treści – czy to na własną rękę, czy za sprawą copywritingu. Właściwa optymalizacja treści jest podstawą do wykonywania innych działań związanych nie tylko z samym pozycjonowaniem, ale z marketingiem internetowym w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *